Plan for Naturpark Åmosen

Kalundborg, Sorø og Holbæk kommuner har sammen med styregruppen for Naturpark Åmosen udarbejdet et forslag til fælles kommuneplantillæg for naturparken. Formålet er at fastlægge naturparkens afgrænsning og angive muligheder for den videre udvikling af Naturpark Åmosen i kommuneplanerne. Kommuneplantillægget er en del af det juridiske grundlag for naturparken og forventes at øge mulighederne for at få støtte til udviklingsprojekter i området.

Forslaget til “Plan for Naturpark Åmosen” er godkendt i 2010. Du kan se og læse forslaget på de 3 kommuners hjemmesider eller her.

I forbindelse med udarbejdelsen af “Plan for Naturpark Åmosen” er der udarbejdet en informations- og debatpjece til lodsejere i Naturpark Åmosen, som fortæller om

  • Hvilke muligheder får jeg som lodsejer i Naturpark Åmosen?
  • Hvilke regler gælder der for færdsel, jagt og landbrugsdrift?
  • Hvem bestemmer, hvilke ændringer der kan ske på mine arealer?
  • Hvad er en naturpark?
  • Hvor, hvordan og hvornår kan jeg komme med mine forslag og synspunkter?

Du kan se og læse pjecen på kommunernes hjemmeside eller her. Du kan også få tilsendt pjecen fra din kommune.

Udkast til Vandplan 2010-15
Hovedvandopland 2.1 Kalundborg

http://www2.blst.dk/publikationer/vandplanforslag/2_1_Kalundborg.pdf

Natura 200o plan

156 Store Åmose, Skarre Sø og Bregninge Å
157 Åmose, Tissø, Halleby Å og Flasken